Projekt „Mała książka – wielki człowiek” startuje u nas we wrześniu!

Już we wrześniu startuje projekt „Mała książka – wielki człowiek” w ponad 5200 bibliotekach w Polsce.

Każde dziecko urodzone w 2016 r., które począwszy od 1 października 2019 r. odwiedzi lub zapisze się do Gminnej biblioteki Publicznej lub jej Filii otrzyma wspaniałą Wyprawkę Czytelniczą. Składa się na nią pięknie wydana książka oraz Karta Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Kampania społeczna „Mała książka wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Organizatorem kampanii jest Instytut Książki. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji znajduje się na stronie:

www.wielki-czlowiek.pl

Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak